İlan

Galeriden

100_3714
Tanım: Ceviz verimi
asi_pedro
Tanım:

Değerli ceviz dostları resimdeki ağaç aşı ile çeşit PEDRO çeşidine çevrilmiş olup 3 yaşındadır. 2013 yılında ki ceviz hasadı zamanında hasadı yapılmış olup 3 kğ meyve alınmıştır. Çok verimli bir çeşit olup kaman gibi karasal iklimlerde de verimli bir çeşit olduğu görülmektedir.


kaman5
Tanım:

Değerli ceviz dostları resimdeki kaman-5 ceviz ağacı olup olup 10 yaşındadır. 2013 ceviz hasat tarihinde 24 kğ ceviz meyvesi hasat edilmiştir. Kaman -5 cevizi elle kırılan, içi tüm çıkan yan dal verim %50-60 olup pazar payı yüksek olan kaman türü cevizimiz bazı duyumlarımıza göre kaman5 cevizimizin bazı kişilerce kamandan götürülerek başka bir tür olarak tescili yapılarak pazarlanacağı duyumları aldığımızda kaman ceviz kooperatifi olarak meyvelerin tescilini noterliğe yaptırarak koruma altına almış bulunmaktayız. Fotoğraftaki Osman yayla abimiz de bir ceviz emektarıdır.


AYLARA GÖRE CEVİZ BAKIM PROGRAMI PDF Yazdır e-Posta

 

 

Aşağıda bakım progamı bir tavsiye niteliğinde olup toprak tahlili sonuçlarına göre gübreleme ekolojik şartlara göre sulama yapılmalıdır.detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

OCAK: Bitki dinlenme halindedir.iyi yanmı havyan gübresi etrafına atılarak topraga karıştırılır.
ŞUBAT: bitki uyuma halindedir.iyi yanmış hayvan gübresi etrafına atılarak toprağa karıştırılır.     don olmayan günlerde aşı kalemleri alınıp serin yerde muhafaza edilir.kalem aşısı yapılır
MART: Bitki uyanmaya hazırlanır. bordo bulamacı atılır. bitkiye yarma aşıya başlanır.bitkinin budanma zamanıdır.budanan yerler aşı macunuyla kapatılır
NİSAN: Bitki kök çalışmalarını hızlandırır.uyanmaya başlar.aşı yapımına devam edilir,toprak tahlillerine göre kimyasal gübreleme yapılır.bitkinin budanma zamanıdır.budanan yerler aşı macunuyla kapatılır.sulamaya başlanır.
MAYIS: Sulamaya devam edilir,seralarda ot alma işlemine devam edilir.yapılan aşıların bağları çözülür.
HAZİRAN: Sulamaya devam edilir,göz aşısı başlar gübreleme programı varsa gübrelemeye devam edilir.
TEMMUZ: Sulamaya devam edilir,göz aşısı yapılır.
AĞUSTOZ: Sulamaya devam edilir,durgun yama aşısına başlanır.zorunlu olmadıkça kimyasal gübre kullanılmaz.
EYLÜL: Sulama programı sona erer durgun yama aşısına devam edilir.çatlamaya başlayan ceviz meyvesi toplanmaya başlanır.durgun ve yama aşısı devam eder.
EKİM: Ceviz meyvesi  silkme ve toplama yöntemiyle hasata devam edilir.
KASIM: Bitki uyuma dönemine girmeye başlar, dökülen yapraklar toplanılarak bahçenin dışında yakılır.
ARALIK: Bitkinin uyuma dönemidir, kışları sert geçmeyen yerlerde ceviz budaması yapılır,budanan yerler sutut veya aşı macunuyla kapatılır.hayvansal gübre atılabilir.
 
© 2008 Kaman Cevizi Bilgilendirme Merkezi | Bu Site Hosting40 Net tarafından oluşturuldu
Kaman'da ceviz bahçesi kurmak isteyenlere tarla, bahçe temin edilir, Bahçe kurulur